2015. november 25., szerda

Az asztigmiáról

Előző bejegyzésemben a három leggyakoribb fénytörési hibáról írtam (rövidlátás, távollátás, asztigmia). Olvasóim közül többen tettek fel további kérdéseket az asztigmiával kapcsolatban. Emiatt döntöttem úgy, hogy egy teljes bejegyzésben írok erről a kevésbé ismert fénytörési hibának.
Előző cikkemben olvashatta, hogy az asztigmiának nincs pontos magyar fordítása. Megszokott elnevezés a pontnélküliség vagy a szemtengelyferdülés. Én az előbbit szoktam használni, szerintem az utóbbi félrevezető kifejezés.


Az asztigmia lényege, hogy a szem a párhuzamosan beérkező fénysugarakat egyetlen pontban sehol sem gyűjti össze (sem a retina előtt, sem mögötte, mint a rövidlátás és távollátás esetében), hanem ún. gyűjtővonalakban egyesíti, ezért lát homályosan az ember.
Oka, hogy a szem szaruhártyája nem tökéletes gömbfelszín, hanem olyan, mintha két oldalt egy kicsit összecsippentettük volna. Az egyik átmérő irányába domborúbb, a másikba kevésbé, így a fénysugarak előrébb és hátrébb egyesülnek. Mértékét ugyanúgy dioptriában határozzuk meg, mint a távol – és rövidlátást.
Az asztigmiának két fajtája van, a szabályos és szabálytalan. 
-          szabályos asztigmia esetén, a szaruhártya legdomborúbb és kevésbé domború tengelye 90 fokot zárnak be egymással
A szabályos asztigmián belül három félét különböztetünk meg.
-          direkt asztigmiának mondjuk azt, amikor a legdomborúbb meridián épp függőlegesen helyezkedik el, a legkevésbé domború pedig vízszintesen 
-          az indirekt asztigmia ennek épp az ellenkezője. 
-          ferde asztigmiának azt a szabályos asztigmiát nevezzük, amikor a meridiánok a függőlegestől, illetve a vízszintestől eltérően futnak, de az általuk bezárt szög ebben az esetben is 90°.
-          szabálytalan asztigmia esetén a két tengely által bezárt szög eltérhet a 90 foktól 
Az asztigmia előfordulása és okai 
A szabályos asztigmia genetikailag kódolt, alkati adottság. Előfordulhat önmagában, valamint rövidlátással és túllátással kombinálódva is.
A szabálytalan asztigmia a szaruhártya valamilyen alapbetegsége kapcsán vagy sérülés, hegesedés, szaruhártya átültetés után alakul ki. 
A következő bejegyzésemben az asztigmia tüneteiről és diagnózisáról és kezeléséről olvashat. 
forrás: hazipatika.com (dr. Domsa Patrícia cikke)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése